Abakara F1, Yecla F1

    W gospodarstwie Pawła Myziaka w Woli Wrzeszczowskiej papryka uprawiana jest w tunelach foliowych oraz w gruncie. Większość nasadzeństanowią odmiany typu blok, choć asortyment uzupełniają m.in. papryki stożkowe. Dominującą odmianą uprawianą w gospodarstwie jest Yecla F1.

    W tym roku w obiektach P. Myziakafirma Syngenta przygotowała kolekcję 14 odmian papryki na planowane na lipiec Dni Otwarte, które nie odbyły się jednak z powodu pandemii. O najciekawszych odmianach w kolekcji i przebiegu sezonu 2020, pod koniec września opowiedział Mariusz Kwiatkowski z firmy Syngenta. –Rok był trudny dla plantatorów z rejonu Potworowa. Pogoda sprawiła, że plony były niższe i nawet relatywnie wysokie cenyw wielu nie były w stanie gospodarstwach zrekompensować mniejszej wydajności produkcji. Mimo tych trudnych warunków Yecla F1, która jest standardem rynkowym w segmencie odmian typu blok plonowała bardzo dobrze. Pan P. Myziak uprawia ją od wielu lat ponieważ potrzebuje towaru najwyższej jakości. W minionym sezonie wprowadziliśmy do portfolio nowa odmianę Abakara F1 w typie czerwony blok, która bardzo dobrze wiąże, plonuj i daje doskonałej jakości produkt finalny. W tym roku właściciel gospodarstwa jest bardzo zadowolony z testowanej nowości, która pokazała że jest odmianą niezawodną i wiąże owoce niezależnie od warunków atmosferycznych, a te w 2020 r. były bardzo zmienne. Porywiste wiatry, spadki temperatury, deszcze, często zalewane tunele – to niekorzystne zjawiska, z którymi Abakara F1 o bardzo silnym systemie korzeniowym dobrze sobie poradziła. Nie trzeba było stosować żadnych specjalnych zabiegów, żeby poprawić kwitnienie, wiązanie, dorastanie czy wybarwianie owoców. Odmiana jest bardzo łatwa w uprawie co przekłada się na wysoki plon. Obecny sezon był pierwszym rokiem komercyjnej sprzedaży odmiany Abakara F1,ale jużzdążyła ona zaskarbić sobie przychylność licznych producentów na rynku potworowskim. W kolekcji odmian w Woli Wrzeszczowskiej znalazła się również odmiana BaltaF1w typie czerwony blok, o dużych owocach, polecana na zmęczone stanowiska. Buduje ona bardzo silne rośliny, które radzą sobie na stanowiskach obciążonych chorobami odglebowymi lub narażonych na zalewanie. Kolejną wartą uwagi odmianą w tym samym typie jestCrusader F1. Jest to odmiana papryki polowej, przydatna także do uprawy w tunelach foliowych. Jak każda papryka do produkcji w polu dobrze poradziła sobie z chorobamiodglebowymi i szybko zregenerowała się po chłodnej wiośnie. Crusadera F1 zalecamy do nasadzeń poplonowych po wczesnych kapustach pekińskich, czy sałatach kruchych. Jest to odmiana o dużych, intensywnie wybarwionych owocach z grubymi ściankami.

    W sezonie 2021 portfolio firmy Syngenta zostanie poszerzone o odmianę papryki ostrej Sachem F1, którą równieżposadziliśmy w kolekcji. Rośliny tej odmiany mają bardzo dobrze zbalansowany wzrost. Równowaga między wiązaniem owoców, a wzrostem wegetatywnym jest bardzo ważna w przypadku ostrychpapryk, wpływa również na smak owoców. Odmiana jest bardzo plenna, bez skłonności do tworzenia spękań na skórce owoców potocznie nazywanych siekaniem się papryki.

    W obiekcie P. Myziakaprzeznaczonym pod kolekcję posadzone zostały też dwie odmiany stożkowe typu Kapia– Kornelya F1 i Liubov F1, które różnią się wielkością owoców. Kornelya F1 tworzy dłuższe (27–28 cm), pomarszczone owoce o krwistoczerwonym kolorze. Natomiast owoce Liubov F1 są krótsze (15 cm), gładsze, o zdecydowanie grubszej ściance. Obie te papryki są bardzo słodkie. Papryka stożkowa typu Kapia cieszy się rosnąca popularnością wśród konsumentów, stąd znalazła się również w naszej ofercie i dwie wspomniane nowości będą dostępne od sezonu 2021.

    Mijający rok był wyzwaniem zarówno pod względem uprawowym, ale również ochroniarskim dla producentów papryki. Kolekcja odmian w Woli Wrzeszczowskiej pod koniec września jest nadal w dobrej kondycji dzięki zastosowanym preparatom firmy Syngenta. Do zwalczania szarej pleśni wykorzystano Switch 62,5 WG, który dobrze poradził sobie z tegoroczną, silną presją patogenu. Ochrona przed alternariozą i brunatną plamistością prowadzona była preparatem Scorpion 325 SC – informował M. Kwiatkowski.

    MARIUSZ KWIATKOWSKI

    Syngenta Polska Sp. z o.o.

    ul. Szamocka 8, 01-748 Warszawa

    tel.: (22) 32 60 601, fax: (22) 32 60 699

    więcej informacji znajdziesz na

    www.syngenta.pl